Sport.pl

"Lubię WF, bo nabrałam pewno¶ci siebie", "Były drwi±ce u¶mieszki", "Raz koleżanka zasłabła..." [WF PO POLSKU]

Sia
08.09.2013 , aktualizacja: 08.09.2013 11:03
A A A

Fot. Piotr Skórnicki / Agencja G

- Nie przejawiałem talentu w żadnym ze szkolnych sportów. Zamiast wsparcia, dostawałem drwi±cy u¶mieszek - wspomina 29-letni Michał. - Lubię WF, bo s±dzę, że dzięki niemu nabrałam pewno¶ci siebie - to 15-letnia Weronika. Jak to jest z tym polskim WF? Zbieramy Wasze głosy.
O akcji "WF z klas±" czytaj w specjalnym serwisie na Sport.pl »

Z raportu NIK wynika, że prawie 18 proc. zwolnień wystawiaj± lekarze, a 23 proc. rodzice. - 40 proc. uczniów w szkołach ponadgimnazjalnych z zasady nie uczestniczy w zajęciach - alarmuje Wojciech Fusek z "Gazety Wyborczej" w tek¶cie "Żeby Polska się nie turlała". Ministerstwo Sportu sfinansuje program "WF z klas±", który ma poprawić sytuację. A my pytamy, jaki jest codzienny polski WF.

Michał, Warszawa, 29 lat

Od razu zaznaczę, że jestem osob±, która aktualnie czynnie uprawia sport (bieganie i boks) i czerpię z tego ogromn± przyjemno¶ć. Ale to, że sport potrafi być przyjemny, zrozumiałem jakie¶ dwa lata po utracie kontaktu z WF-em i wuefistami. Nie wiem, czy za moich czasów cały system tak wygl±dał czy ja miałem taki wyj±tkowy niefart.

Zawsze trafiałem na "panów od wuefu", którzy nie powinni mienić się pedagogami. Sport był głównie jeden - piłka nożna. Jak kto¶ nie lubił piłki, to miał przechlapane.

Przechlapane miałem też ja, bo nie przejawiałem talentu w żadnym ze szkolnych sportów. Zamiast wsparcia, dostawałem drwi±cy u¶mieszek i tekst typu: "Lenisz się" albo "Ty tylko my¶lisz i my¶lisz". Zero prób zainteresowania mnie jakim¶ sportem, pokazania, że to może być przyjemno¶ć, z której płyn± jakie¶ korzy¶ci. I że nie zawsze musisz być pierwszy na mecie.

Je¶li w pedagogice istnieje co¶ takiego jak indywidualne podej¶cie, to mi go strasznie zabrakło. Do dzi¶ został mi paniczny strach, gdy kto¶ rzuca hasło: "Gramy w gałę! Albo w kosza!". I to pomimo, że mam prawie trzydziestkę! Na szczę¶cie 2-3 lata po liceum trafiłem ma wspaniałego nauczyciela jazdy na nartach (i - o zgrozo - nie szło mi tak Ľle, jakby się wydawało moim tępym wuefistom). Teraz półmaraton za mn±, obóz bokserski też (ja na obozie sportowym!) i szykuje się na narty. I dzięki Ci, Boże, że żadnego wuefisty nie ma w okolicy....

Na koniec: Inna sprawa to oferta sportowa w polskich szkołach. Za moich czasów żadnego wyboru nie było, robiłe¶ to, co reszta. Może to się zmienia?

Piotr, Warszawa, 30 lat

W podstawówce nauczycielki były cudowne, szczególnie jedna, która była chyba ulubion± postaci± z grona pedagogicznego. Mimo trudnych warunków lokalowych (mała salka + betonowe boisko), częstych lekcji WF na korytarzu, były to zajęcia, na które się czekało. Dyskryminacji słabszych fizycznie uczniów nie zauważyłem, sam nigdy nie miałem z tym problemu, głównie grali¶my w gry zespołowe.

W liceum było podobnie, choć pamiętam, że roczne zwolnienia z WF-u były u dziewczyn brane do¶ć często... Nasz nauczyciel zorganizował drużynę wio¶larsk± i - jak na byłego boksera - zachowywał się wobec słabszych fizycznie uczniów w bardzo uprzejmy sposób... Zreszt± prowadził też WF-y dla studentów UW.

Trudno mi oceniać metodykę pracy tych ludzi, ale pamiętam, że zajęcia bardzo mi się podobały

Patrycja, Kielce, 24 lata

Najlepiej było, kiedy mieli¶my zajęcia na minisiłowni. Pani wuefistka otwierała salkę, umieszczała grupę dziewczyn w ¶rodku i zostawiała na 45 minut. Można było nadrobić wszystkie prace domowe. To liceum. W podstawówce było trochę fajniej, bo chodzili¶my na basen. Poza tym WF na sali z grami zespołowymi to dla tych mniej zdolnych koszmar. Czy może być większy obciach niż bycie wybranym do składu na końcu? Kiedy zostajesz na ¶rodku sali, ty i twoja równie słaba koleżanka i modlisz się, żeby jednak nie być ostatni± z ostatnich? A ekstremalnie wrażliwa w tym czasie samoocena zależy od koleżanki z klasy, która najlepiej gra w siatkę. Czy który¶ nauczyciel postarał się, żeby zdopingować tych stresuj±cych się? Słabszych? Nie przypominam sobie. Do tej pory nie przepadam za sportem.

Dorota, Zielona Góra, 32 lata

Podstawówka. Na wuefie nuda. Wychodził z kantorka nauczyciel, rzucał piłkę i znikał w nim. Nie wiem, co tam robił. Zawsze wydawało mi się, że był lekko nietrzeĽwy. Dziwnie pachniał, ale może to zapach sali gimnastycznej? Bezsensowne lekcje między matematyk± a biologi±.

Liceum? Jeszcze gorzej. Nauczyciela, maniaka sportu, nazywano ''Ćwicz'' - od jedynego słowa, jakie od niego słyszeli¶my. Jego specjalno¶ci± były tzw. Małe Zabawy Biegowe. Polegały na tym, że podczas dwóch godzin wuefu zabierał nas do lasu za szkoł± i kazał biegać. Koleżanka raz zasłabła, półprzytomn± trzeba było wlec z powrotem do szkoły. Pewnego razu Mała Zabawa Biegowa zorganizowana na pocz±tku grudnia (był już ¶nieg), zakończyła się klasow± angin±. Potem odkryłam uroki słowa ''niedysponowana''. Okres miałam co tydzień. W pi±tek.

Obecni uczniowie? Optymistycznej

Weronika, Nakło nad Noteci±, 15 lat

Lubię WF, bo s±dzę, że dzięki niemu nabrałam pewno¶ci siebie. Na lekcjach gramy w siatkówkę, ping-ponga, koszykówkę, piłkę ręczn±, mamy siłownię i basen. Umiem już pływać kraulem. Tym, którzy nie lubi± WF, polecam, żeby polubili, bo to naprawdę fajny przedmiot.

Dawid, Płock, 14 lat

Moim zdaniem WF to jest najlepsza lekcja dla uczniów, ponieważ można się "wygĽdĽić", czyli wyszaleć. Nauczyciele s± dla uczniów dobrym wzorem, ponieważ pokazuj± im, jak trzeba co¶ robić, a gdy jest potrzeba to pomog±! Wiadomo, że każdy uczeń by chciał mieć "swój WF", bo na lekcjach czasami gra się w piłkę siatkow±, gdy połowa klasy woli w piłkę nożn±. Ale tak się nie da.

Karolina, Warszawa, 16 lat

W gimnazjum było fajnie, nigdy się nie nudzili¶my. Każdy mógł znaleĽć sport dla siebie. Grali¶my w siatkówkę kosza, piłkę nożna, chodzili¶my na basen i grali¶my w ringo. Nauczyciele byli sympatyczni i dzięki nim WF nie był nudny. Znajomi chętnie chodzili na te lekcje.

Cały czas zbieramy wspomnienia i opinie o lekcjach wuefu. Zapraszamy do pisania: karolina.glowacka@tok.fm.

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Organizator WF z Klas±:

Program współfinansowany przez:

Chcemy poznać Twoje zdanie: