Wieści z blogów. Tańce narodowe, zajęcia integracyjne i speed badminton

Nauczyciele koordynatorzy akcji na blogach zdają relacje z zajęć WF w ich szkołach. Tym razem prezentujemy pomysły z Gimnazjum nr 1 im. Łączniczek Armii Krajowej w Józefowie, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bestwinie i Szkoły Podstawowej w Garnku.

Tańce narodowe

Pani Jolanta, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Garnku postanowiła na lekcje wychowania fizycznego wprowadzić tańce narodowe. - W podstawie programowej dla edukacji wczesnoszkolnej jest zapoznanie uczniów z krokami krakowiaka. W tym roku szkolnym postanowiłam nauczyć dzieci nie tylko podstawowego kroku tego skocznego tańca, ale także różnych figur - napisała na blogu "WF razem z nami".

Pani nauczycielka korzystała z pomocy serwisu Youtube, gdzie znalazła filmy instruktażowe. Pomysł początkowo niezbyt chętnie przyjęli niektórzy chłopcy, którzy stwierdzili, że tańczyć po prostu nie lubią i kroków się nie nauczą. Większość klasy zareagowała jednak entuzjastycznie. - Na kolejnym wf - ie dzieci dobrały się w pary i przy melodii piosenki "Płynie Wisła, płynie" powoli uczyliśmy się kolejnych figur. Szło nam całkiem nieźle. Dzieci były z siebie bardzo dumne - napisała pani Jolanta.

Dzieci wystąpiły podczas szkolnych świąt ubrane w tradycyjne stroje. Dziewczynki miały kolorowo haftowane kaftany, czerwone korale i wianki, a chłopcy krakowskie czapki.

Integracyjny WF

W Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bestwinie pani Agnieszka Dutka organizuje integracyjne zajęcia rekreacyjne. Podopieczni stowarzyszenia RAZEM wraz z uczniami szkoły chodzą na basen, na siłownię, ćwiczą na sali gimnastycznej. - Od 5 lat chętni uczniowie naszego gimnazjum pełnią rolę wolontariuszy - napisała na blogu pani Agnieszka.

Zajęcia nie ograniczają się tylko do aktywności osób niepełnosprawnych i wolontariuszy. Kiedy oni spędzają czas razem, ich rodzice ćwiczą aerobik pod okiem pani Agnieszki.

Speed badminton

O badmintonie słyszał chyba każdy i niemal każdy miał okazję w niego zagrać. W józefowskim Gimnazjum nr 1 im. Łączniczek Armii Krajowej niedawno odbyła się prezentacja i lekcja pokazowa stosunkowo młodej dyscypliny speed badminton.

- Polsce uprawiana od 2008r. W warsztatach uczestniczyli wszyscy nauczyciele wychowania fizycznego oraz chłopcy z klasy 2f. Pani dr Lidia Bomirska prezes Polskiego Związku Speed Badmintona przedstawiła prezentację multimedialną przybliżającą zasady gry i odmiany tej dyscypliny - napisali na blogu uczniowie z Józefowa.

Istnieje kilka odmian tej dyscypliny: Freestyle - bez boiska, bez zasad, bez limitów, Fun Match - gra na "bramki" utworzone z pomarańczowych znaczników Gecko, Match (singiel lub debel) - gra według zasad turniejowych, Blackminton - nocna gra przy użyciu specjalnej fluorescencyjnej lotki i oświetlenia UV, nastawiona na zabawę- zawodnicy malują się specjalnymi farbami, zwykle grze towarzyszy muzyka.

Wykluczeni, czyli jak trauma z WF może zniechęcić do aktywności fizycznej