Sport rze¼bi cia³o i charakter. Innowacyjne pomys³y nauczycieli WF-u

Tegoroczne has³o akcji WF z Klas± brzmi "Sport rze¼bi charakter". Nauczyciele uczestnicz±cy w programie zapragnêli zatem pokazaæ swoim uczniom, ¿e mistrz drzemie w ka¿dym z nas. Jak wygl±da³y ich lekcje wychowania fizycznego? Zobacz i zainspiruj siê!

Sport najczê¶ciej rozumiany jako czynno¶æ, która pozwala na poprawienie sprawno¶ci fizycznej, mo¿e byæ te¿ sposobem na spêdzanie czasu wolnego, ale tak¿e pomys³em na w³asne ¿ycie. Ma wiele zalet, a najwiêksza to kszta³towanie charakteru - pisz± nauczyciele ze Szko³y Podstawowej nr 23 w Gdyni na szkolnym blogu - Sportowa "szko³a ¿ycia" uczy odwagi, uczciwo¶ci, odpowiedzialno¶ci, systematyczno¶ci, d±¿enia do postawionego celu. Realizuj±c zadanie chcieli¶my pokazaæ dzieciom, ¿e aktywno¶æ fizyczna, to nie tylko droga do olimpijskich medali, ale to te¿ obszar kszta³towania kompetencji niezbêdnych w doros³ym ¿yciu.

Sport wzmacnia cia³o i ducha! Spotkania z psychologiem

Rozpoczêli¶my od spotkañ z pani± psycholog Justyn± Jêdrzejewsk±, która rozmawia³a z dzieæmi o korzy¶ciach p³yn±cych z uprawiania sportu, o tym, ¿e trudno oczekiwaæ efektów bez zaanga¿owania oraz ciê¿kiej pracy. Ogromn± zalet± sportu, która znacz±co wp³ywa na kszta³towanie charakteru jest umiejêtno¶æ wspó³pracy w zespole. Taka umiejêtno¶æ pozwala unikaæ konfliktów na boisku i w codziennym ¿yciu. Spotkania cieszy³y siê bardzo du¿ym zainteresowaniem, przyjazna atmosfera powodowa³a, ¿e dzieci chêtnie wypowiada³y siê na temat swoich zainteresowañ sportowych, planach na przysz³o¶æ, o tym co daje im uprawianie sportu.

A utalentowanych dzieci w naszej szkole nie brakuje. Poprosili¶my, aby podzielili siê swoimi sportowymi zainteresowaniami z innymi.

Dzieci ucz±!

Pod has³em "Podziel siê z innymi swoj± pasj±" organizujemy spotkania, na których dzieci chêtnie prezentuj± swoje uzdolnienia sportowe i artystyczne rówie¶nikom. Malwina Domañska , uczennica klasy VIb od kilku lat z wielkim powodzeniem uprawia taniec towarzyski. Swoimi umiejêtno¶ciami tanecznymi podzieli³a siê z kole¿ankami. Zainteresowanie by³o tak wielkie, ¿e dziewczynki poprosi³y, by takie zajêcia odbywa³y siê raz w tygodniu. Malwina uczy kole¿anki podstawowych kroków wybranych tañców, swoj± postaw± i zaanga¿owaniem skutecznie motywuje je do dzia³ania.

Podobne dzia³ania wdro¿yli nauczyciele ze Szko³y Podstawowej nr 38 38 im. Jana III Sobieskiego w Bytomiu :

Mistrz (niekoniecznie sportowy) jest w ka¿dym z nas trzeba tylko odkryæ swoje zainteresowanie, predyspozycje i je rozwijaæ". To nasz± rol± jest pokazanie m³odemu cz³owiekowi, ¿e warto uwierzyæ we w³asne mo¿liwo¶ci i si³y, ¿e nie nale¿y baæ siê podejmowania nowych dzia³añ i ¿e pora¿ki to nowe do¶wiadczenie, zadanie do odrobienia, albo "power" do dalszego dzia³ania. W tym kierunku rozpoczêli¶my dzia³ania. Chcemy pokazaæ, ¿e poprzez sport mo¿emy ³atwiej poradziæ sobie ze stresem, ¿e aktywno¶æ fizyczna poprawia nam humor, pomaga radziæ sobie z pora¿kami, uczy cierpliwo¶ci, wytrwa³o¶ci, koncentracji, planowania, pracy w zespole.

Realizacjê tych dzia³a rozpoczêli¶my od stworzenia uczniom mo¿liwo¶ci podzielenia siê swoimi pasjami. W¶ród naszych uczniów jest spore grono utalentowanych uczniów. Na pocz±tek chêtni w³±czyli siê w realizacjê zajêæ poprzez poprowadzenie rozgrzewki z wykorzystaniem æwiczeñ przygotowanych przez siebie i pasuj±cych do realizowanej tematyki. W klasie VI, podczas lekcji gimnastyki Ignacy, który pasjonuje siê pi³k± no¿n± poprowadzi³ rozgrzewkê z æwiczeniami doskonal±cymi równowagê. By³o sporo rado¶ci i zachwytu, gdy uda³o siê wykonaæ pokazane przez kolegê, nie do koñca ³atwe æwiczenia.

W klasie V a, Bartek interesuje siê ³ucznictwem. Podczas rozgrzewki o du¿ej intensywno¶ci pokaza³, ¿e ka¿da dyscyplina sportu wymaga dobrej formy.

Z kolei dziewczêta z kl. IV b: Paulina, Oliwia i Weronika pokaza³y swoim rówie¶nikom, ¿e taniec te¿ poprawia nasz± formê, uczy cierpliwo¶ci i wspó³pracy oraz relaksuje. Dziewczêta uczy³y w swojej klasie podstawowych kroków tañca belgijskiego.

¯eglarstwo - sportowa pasja

W Opolu w ramach zadania "Sport recept± na sukces" odby³y siê spotkania i pokazy ró¿nych dyscyplin sportowych. Swoj± pasj± móg³ podzieliæ siê ka¿dy: nauczyciele, uczniowie, pracownicy szko³y, a tak¿e uczniowie. Tak wspominaj± te dzia³ania nauczyciele ze Szko³y Przysposabiaj±cej Do Pracy na szkolnym blogu :

Po raz kolejny uczniowie i nauczyciele spotkali siê razem, aby poznaæ nowy sposób na aktywne spêdzanie czasu wolnego i byæ mo¿e znale¼æ receptê na sukces. Tym razem ja by³am osob±, która przedstawia³a swoj± pasjê - ¿eglarstwo. Jest to dyscyplina sportu i zarazem forma rekreacji, któr± trudno by³oby realizowaæ w warunkach szkolnych, ale mo¿na spróbowaæ stworzyæ namiastkê ¿eglarstwa nawet na sali gimnastycznej. I tego zadania ja siê podjê³am. Pod sufitem sali gimnastycznej zawis³y dwa oryginalne, choæ trochê sfatygowane ¿agle, pojawi³y siê tez wios³a i modele ¿aglowców. Dziêki TIK mo¿liwe by³o zaprezentowanie ¿eglarstwa w formie pokazu multimedialnego. Ale nie by³abym ¿eglarzem, gdybym nie przekaza³a namiastki ¿eglarstwa w praktyce. Uczniowie mogli sprawdziæ jak wci±ga siê ¿agiel na maszt. W naszej niewielkiej sali gimnastycznej uda³o siê tak zamocowaæ jeden z ¿agli, aby mo¿na go by³o czê¶ciowo podnosiæ i opuszczaæ. Kolejnym zadaniem by³o zaknagowanie ¿agla, czyli zamocowanie go z wykorzystaniem wêz³ów ¿eglarskich oraz buchtowanie liny. Przez kolejne dni chêtni uczniowie uczyli siê na lekcjach wf i zajêciach sportowych ró¿nych wêz³ów ¿eglarskich, które przydaj± siê nie tylko na jachcie. ¯eby wczuæ siê w klimat ¿eglarstwa i ¿eglowania nie mog³o te¿ zabrakn±æ ¿eglarskich piosenek, czyli szant i oczywi¶cie tañców ¿eglarzy. Teraz czekamy na kolejn± pasjê .

WF z Klas±

WF z Klas± to program, który wspiera nauczycieli WF-u i daje im inspiracjê do prowadzenia bardziej zró¿nicowanych i atrakcyjnych lekcji, które s± przyjemno¶ci± dla ka¿dego. Promuje zdrowy tryb ¿ycia, zdrowe od¿ywianie, aktywizacjê uczniów mniej sprawnych, równe traktowanie ch³opców i dziewcz±t oraz zaanga¿owanie spo³eczno¶ci lokalnej w sportowe ¿ycie szko³y. Na stronie www.wfzklasa.pl znajduj± siê: scenariusze lekcji, poradniki eksperckie, katalog dobrych praktyk tworzony przez wuefistów. Organizowane s± bezp³atne warsztaty i szkolenia w ca³ej Polsce. Program prowadzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we wspó³pracy z "Gazet± Wyborcz±" i portalem Sport.pl, wspó³finansowany ze ¶rodków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Program objêty jest honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej, Ministra Sportu i Turystyki i Ministra Zdrowia. Dzia³ania realizowane s± przy wsparciu PGNiG. Wiêcej o WF z Klas± przeczytasz na stronie www.wfzklasa.pl .