WF dla każdego na Zimowej Olimpiadzie Pomysłów

Co zrobić jeśli w twoim regionie nie ma inicjatywy, w której chciałbyś uczestniczyć? Zorganizuj ją! Tak, jak zrobiła to nauczycielka wychowania fizycznego z Bytomia Izabela Pakuła. Do realizacji swojego pomysłu zaangażowała władze miasta, dyrekcję Ośrodka Sportu i Rekreacji, a także Centrum Edukacji Obywatelskiej.

17 grudnia 2015 roku w ramach programu WF z Klasą odbyła się pierwsza Zimowa Olimpiada Pomysłów w Bytomiu. Inicjatorką wydarzenia jest Izabela Pakuła, nauczycielka WF-u ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Bytomiu. Dotychczas w tego typu imprezie można było uczestniczyć tylko w Warszawie. Niestety lokalizacja stanowiła przeszkodę dla szkół oddalonych od stolicy, przede wszystkim z racji na fundusze. - Nasza szkoła brała udział w warszawskiej Olimpiadzie Pomysłów poniekąd przez przypadek. Zostaliśmy wyróżnieni w konkursie na sportową grę z klasą, więc wraz z dyrektor Iloną Szeligą i dziećmi pojechałyśmy odebrać nagrodę. Wtedy w naszych głowach zaczął rodzić się pomysł, by zrobić coś podobnego u nas - wspomina Izabela Pakuła - w lipcu wyjechałam na szkolenie liderów WF-u z Klasą organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Wspomniałam wtedy o naszej idei, by stworzyć Zimową Olimpiadę u nas, na Śląsku.

Jednak to był lipiec i do końca nie wiadomo było, czy bytomskim nauczycielom starczy energii, by wdrożyć plan w działania. Tymczasem pani Izabela już wtedy zaczynała działać. W sierpniu udała się do pani naczelnik oddziału edukacji, chwilę później była już umówiona na spotkanie z prezydentem miasta i dyrektorem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bytomiu. Wszyscy zdecydowali się wesprzeć pomysł WF-istki.

Śląsk - sportowy region

Jak to możliwe, że władze miasta bezproblemowo zgodziły się zaangażować w akcję? - Bytom kojarzy się głównie ze zburzonymi kamienicami i zamykanymi kopalniami. Tymczasem u nas dzieje się bardzo wiele, jeśli chodzi o sport i władze są przychylne dla różnych inicjatyw. Poza tym z panią prezydent i innymi osobami zaczęłam rozmawiać na kilka miesięcy wcześniej. Przedstawiłam to tak, że każdemu pomysł wydał się realny do realizacji - mówi Pakuła. Przygotowania ruszyły pełną parą. - Godzinami omawiałam z sekcją imprez OsiR kwestie techniczne i organizacyjne. Dostałam także ogromne wsparcie od Centrum Edukacji Obywatelskiej. Obawiałam się jednak małego zainteresowania ze strony szkół.

Jak się okazało, niepotrzebnie. - Jako liderka WF-u z Klasą zorganizowałam spotkanie liderów, na którym pojawiło się 34 nauczycieli. Wybrałam się również jako gość na lokalne spotkanie do pani Ewy Gołąb do Gliwic i pani Beaty Sobczak-Kucy w Częstochowie, gdzie opowiadałam o planowanej Olimpiadzie. Po tym wszystkim miałam wrażenie, że zapisy ruszyły. Ostatecznie mieliśmy więcej, chętnych niż miejsc - wspomina pani Izabela.

Godzina "zero"

W czwartek 17 grudnia w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Bytomiu organizatorzy od rana wyczekiwali na uczestników. Pojawiło się 30 szkół i 150 uczniów. Wszyscy zostali powitani obfitym śniadaniem, po czym pierwsze tury przystąpiły do prezentowania swoich WF-owych pomysłów. W ciągu dnia można było się posilić śląskim obiadem. - Nikt nie był głodny. Dzieciaki jadły, aż im się uszy trzęsły - cieszy się pani Izabela.

Czy wszystko było tak, jak nauczycielka sobie wymarzyła? - Było wspaniale! Jestem zafascynowana tym, co się działo. To przerosło moje oczekiwania. Miałam wyobrażenie jak to ma wyglądać, szczególnie, że warszawska olimpiada organizowana przez CEO była dla mnie dużą inspiracją. Jednak nie miałam stuprocentowego wpływu na atmosferę, jaka będzie podczas samego wydarzenia, gdyż w dużej mierze zależało to od poszczególnych nauczycieli i prezentowanych zabaw. Jednak było cudownie. Wszyscy się bawili, wiele z prezentowanych pomysłów było dla nas i dla dzieci całkowitą nowością. Te stanowiska żyły, nie było sytuacji, że ktoś gdzieś się nudził - mówi WF-istka.

Dzieci miały okazję poznawać zabawy z lat 80-tych i 90-tych. Szkoła z Przyszowic na swoim stanowisku zorganizowała kącik zdrowia, gdzie uczniowie mogli się posilić egzotycznymi owocami. - Większość prezentowanych gier była stworzona bez większego nakładu finansowego. Nauczyciele pokazali, że fajny, ciekawy WF jest dostępny dla wszystkich. Do zbudowania naszego stanowiska użyliśmy kartonów tekturowych obłożonych świątecznym papierem. Nasi goście ze szkoły specjalnej przygotowali tor stworzony z kapsli. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zabawy ze zwykłą liną! - wspomina pani Izabela.

Pierwsza (i nie ostatnia) Zimowa Olimpiada Pomysłów

Ale właściwie po co to wszystko? - Chciałam zrobić to dla dzieci i nauczycieli. Pokazać, że zajęcia z WF mogą być kreatywne, ciekawe. Chciałam dać nauczycielom okazję do czerpania inspiracji i uczenia się od innych. Chodziło również o to, żeby jeszcze bardziej ożywić sportowo nasz region - mówi nauczycielka. I udało się. - Podczas Olimpiady wszyscy nagrywali poszczególne zabawy, żeby uwiecznić to, co się działo. Proszę pomyśleć, 30 różnych zabaw w jednym miejscu! I wszystkie jestem w stanie wdrożyć do swojej pracy nauczycielskiej.

A co na to władze miasta? - Pani prezydent Aneta Latacz wyraziła nadzieję, że zobaczymy się za rok - cieszy się pani Izabela - ludzie nam zaufali i nie zawiedli się, gdyż wydarzenie przerosło oczekiwania nas wszystkich.

Podziękowania dla współorganizatorów Zimowej Olimpiady Pomysłów

Pani Izabela pragnie przekazać szczególne podziękowania dla pana prezydenta miasta Damiana Bartyli, pod patronatem którego odbyła się ta impreza sportowa. Ponadto szczególne podziękowania należą się Ośrodkowi Sportu i Turystyki w Bytomiu, w tym dla pana dyrektora Adama Stromidło, Urzędowi Miejskiemu w Bytomiu, pani naczelnik wydziału edukacji Aldonie Kopczyńskiej, pani naczelnik wydziału promocji miasta i kontaktów z mediami Aleksandrze Szatkowskiej oraz pani Ilonie Szelidze - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 23 w Bytomiu, bez której z całą pewnością olimpiada nie odbyłaby się.

Program WF z Klasą

WF z Klasą to program, który wspiera nauczycieli WF-u i daje im inspirację do prowadzenia bardziej zróżnicowanych i atrakcyjnych lekcji, które są przyjemnością dla każdego. Promuje zdrowy tryb życia, zdrowe odżywianie, aktywizację uczniów mniej sprawnych, równe traktowanie chłopców i dziewcząt oraz zaangażowanie społeczności lokalnej w sportowe życie szkoły. Program prowadzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z "Gazetą Wyborczą" i portalem Sport.pl, współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Program objęty jest honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej, Ministra Sportu i Turystyki i Ministra Zdrowia. Działania realizowane są przy wsparciu PGNiG. Więcej o WF z Klasą przeczytasz na stronie www.wfzklasa.pl .