WF z Klasą. W Agorze odbyła się debata

W poniedziałek 19 maja, siedzibie Agory odbyła się debata w ramach programu WF z Klasą, pt. ? Dzieci widzą, dzieci robią. Rodzic ważniejszy niż nauczyciel?. Głównymi zagadnieniami poruszanymi podczas spotkania była odpowiedzialność rodziców za wychowanie fizyczne dzieci, współpraca rodziców z nauczycielami WF w tym zakresie i żywienie jako czynnik kształtowania zdrowego stylu życia.

W pierwszym panelu wystąpili Aleksandra Gołdys, socjolożka specjalizująca się w badaniu sportu powszechnego, pani Lucyna Milewska-Moneta, nauczyciel WF z 23-letnim stażem, wykładowca studium nauczycielskiego, Ewa Świerżeska, redaktorka naczelna portalu SportowaRodzina.pl, aktywna mama i propagatorka sportu rekreacyjnego, a także Grzegorz Więcław ekspert psychologii sportu. Ministerstwo Sportu i Turystki reprezentował pan Dariusz Buza, odpowiedzialny w ministerstwie za zagadnienie sportu powszechnego. Ministerstwo Edukacji Narodowej reprezentował pan Wojciech Dobrowolski.

Goście zastanawiali się, jak zaangażować rodziców w złożony proces wychowania fizycznego i jak w tej materii powinna wyglądać współpraca szkoła - rodzic - uczeń. Głos zabrał też Andrzej Supron, medalista olimpijski.

W panelu drugim wystąpili nauczyciele - pani Lidia Korpak, nauczyciel wychowania fizycznego, która w swojej szkole wraz innymi nauczycielami prowadzi edukację prozdrowtoną i uświadamia uczniów i rodziców, jak ważne jest zdrowe żywienie, pan Michał Sumara, pasjonat i trener koszykówki z sukcesami, który w krakowskiej szkole prowadzi między innymi spotkania edukacyjne dla rodziców. Na koniec dietetyczka Monika Hajduk członek Polskiego Towarzystwa Dietetyki, Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością i Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków, przedstawiła "co siedzi w" popularnych przekąskach i lubianych przez dzieci fast-foodach, proponując zdrowe zamienniki tych potraw.

WF z Klasą

To program, który wspiera nauczycieli w opracowaniu innowacyjnych programów zajęć sportowych, pokazuje sprawdzone i lubiane przez uczniów metody pracy i pomysły na zajęcia. Kładziemy szczególny nacisk na zdrowy tryb życia, zasady fair play, aktywizację uczniów mniej sprawnych oraz równe traktowanie chłopców i dziewcząt. Mądrze prowadzony WF może być przyjemnością dla każdego!

Jesteśmy przekonani, że kształtowanie w uczniach nawyku regularnego uprawiania sportu jest tak samo ważnym zadaniem szkoły, jak uczenie samodzielnego myślenia. Tym bardziej że w ostatnich latach drastycznie spada poziom aktywności fizycznej dzieci i młodzieży.

Ciekawe i urozmaicone lekcje WF-u są szansą na odwrócenie tego trendu. Zainspiruj się pomysłami innych nauczycieli.

Udział w programie jest bezpłatny. II edycja WF-u z Klasą rozpoczyna się we wrześniu 2014 r. Zapraszamy!

Program WF z Klasą jest prowadzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Partnerami są "Gazeta Wyborcza" i Sport.pl. Akcja objęta honorowym patronatem ministra sportu i turystyki, ministra zdrowia oraz minister edukacji narodowej.