WF z Klasą. Otwieramy II edycję!

Zapraszamy na Inaugurację II edycji ogólnopolskiej akcji WF z Klasą. Wydarzenie odbędzie się 5 września na Stadionie Narodowym w Warszawie.

WF z Klasą to program Centrum Edukacji Obywatelskiej realizowany przy wsparciu "Gazety Wyborczej" i portalu Sport.pl. Działania finansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Program jest objęty honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki, Ministra Zdrowia oraz Minister Edukacji Narodowej.

WF z Klasą wspiera nauczycieli w opracowaniu innowacyjnych programów zajęć sportowych

i pokazuje, że mądrze prowadzony WF może być przyjemnością dla każdego. Kładziemy szczególny nacisk na zdrowy tryb życia, fair play, aktywizację uczniów mniej sprawnych oraz równe traktowanie chłopców i dziewcząt.

Pierwsza edycja programu właśnie dobiega końca. Wzięło w niej udział 1500 szkół, ponad 4400 nauczycieli oraz 220 000 uczniów i uczennic z całej Polski. Wiemy od uczestników, że program wprowadza zmiany na lepsze: lekcje są ciekawsze i bardziej różnorodne, rośnie frekwencja, a przede wszystkim zwiększa się zadowolenie uczniów z zajęć. To dowód, że idziemy w dobrym kierunku! Dlatego zapraszamy szkoły wszystkich poziomów edukacyjnych do uczestnictwa w II edycji programu. Zgłoszenia przyjmujemy do 12 października. Zapraszamy nowe szkoły, jak również te, które brały już udział w programie. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie ceo.org.pl/wf. Decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w programie jest bezpłatny.

Jeżeli chcecie Państwo wziąć udział w uroczystym otwarciu II edycji programu WF z Klasą, już dziś zachęcamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego (wydarzenie ma charakter otwarty). Więcej informacji znajdą Państwo na naszych stronach internetowych ceo.org.pl/wf i wfzklasa.sport.pl. Organizatorem Inauguracji jest Centrum Edukacji Obywatelskiej, Sport.pl, "Gazeta Wyborcza" i Stadion Narodowy.

Program inauguracji II edycji WF-u z Klasą

10:30 - 11:00 Rejestracja uczestników

11:00 - 12:00 Uroczyste otwarcie

12:00 - 12:15 Przerwa na kawę

12:15 - 13:45 World café / sesja warsztatowa I

13:45 - 14:30 Lunch

14:30 - 16:00 World café / sesja warsztatowa II

16:00 - 16:30 Podsumowanie i uroczyste zamknięcie Inauguracji

od 18:00 Zawody w windsurfingu (darmowe wejście dla uczestników Inauguracji)

Opis części warsztatowej:

WORLD CAFE - WYMIANA DOBRYCH PRAKTYK:

Wymiana dobrych praktyk odbywa się w formule "world café" (tzw. kawiarniana atmosfera). Eksperci dzielą się dobrymi praktykami podczas przeprowadzanych równolegle, półgodzinnych prezentacji i dyskusji. Po 30 minutach następuje zmiana, podczas której słuchacze odwiedzają sąsiedni "stolik" i uczestniczą w kolejnej prezentacji.

1. Pozyskanie środków finansowych na realizację sportowych inicjatyw - o tym, gdzie szukać funduszy, jak przygotować wniosek.

Prowadzący: Katarzyna Janicka - nauczycielka wychowania fizycznego (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie)

2. Partnerstwo i współdziałanie - akcje sportowe dla uczniów poza szkołą - jak, gdzie szukać partnerów zewnętrznych? o wzajemnych korzyściach i możliwościach, jakie daje współpraca; nauczyciel WF-u w roli animatora.

Prowadzący: Dorota Życzkowska i Dorota Kryjom - nauczycielki wychowania fizycznego (Szkoła Podstawowa im. Franciszka II Rakoczego nr 18 w Elblągu)

3. Trudne sytuacje i tematy na WF-ie - wstyd, cielesność, niepełnosprawność, otyłość - jak mądrze radzić sobie z problemami uczniów?

Prowadzący: Grzegorz Więcław - psycholog sportu

GRUPY WARSZTATOWE

1. Postawa ciała - ocena, profilaktyka i korekcja wad w praktyce - nowatorskie metody oceny postawy ciała, sprawności fizycznej (Test FMS) dzieci i młodzieży szkolnej oraz profilaktyka i korekcja wad postawy.

Prowadzący:

Anna Mierzwińska - fizjoterapeutka, diagnosta funkcjonalny, Kierownik Centrum Kompetencji: Badania Przesiewowe (Carolina Medical Center)

Łukasz Giermasiński - fizjoterapeuta, terapeuta manualny (Carolina Medical Center)

2. Pedagogika cyrku - zajęcia ze sztuki cyrkowej i jej wpływ na rozwój psychofizyczny człowieka;

o założeniach, celach i zastosowaniu metody na lekcjach WF.

Prowadzący: Anna Wojtalewicz - absolwentka Państwowej Szkoły Sztuki Cyrkowej

Nauczyciel WF-u z Klasą? "To ten, który płonie i zapala innych"

Największym problemem polskiego WF-u jest?
Dbanie o higienę. Brak możliwości skorzystania z prysznica po zajęciach.
17%
851 głosów
Nierówne traktowanie dziewcząt i chłopców. Potrzeby tych pierwszych nie są brane pod uwagę przy planowaniu lekcji.
4%
184 głosów
Zajęcia na macie - macie piłkę i grajcie, czyli brak zaangażowania nauczycieli w prowadzenie zajęć
15%
757 głosów
Prowadzenie zajęć w klasach I-III. Nauczycielom nauczania początkowego brakuje wiedzy na temat metodyki zajęć.
5%
244 głosów
Ocena. Taki przedmiot nie powinien być poddany ocenie. Jeśli już uczeń ma być oceniany to za indywiudalny postęp.
16%
783 głosów
Lekceważenie przez rodziców WF-u. Niedocenianie przez nich istoty ruchu w poprawnym rozwoju ich dzieci.
10%
485 głosów
Nagminne zwalnianie bez większego powodu uczniów z zajęć.
17%
946 głosów
Wyśmiewanie osób mniej sprawnych przez innych uczniów.
16%
800 głosów