Nauczyciel WF-u z Klasą. "Udane lekcje tworzą ludzie, a nie mury hali"

Sylwia Cwyl uczy WF-u w Szkole Podstawowej Nr 319 w Warszawie. Jest trenerem II klasy tenisa, instruktorem pływania i badmintona. W ramach programu Shuttle Time prowadzi szkolenia z badmintona dla nauczycieli.

Swoim uczniom także zaszczepia miłość do sportów rakietowych, poprzez liczne gry i zabawy. Stara się jednak prowadzić lekcje różnorodnie, wszak "wychowanie fizyczne jest wielką planetą, na której oceany, morza i kontynenty to różne dyscypliny sportu. Tak jak każdy ma swoje miejsce na Ziemi tak każdy z nas może, jeśli tylko chce, odnaleźć i doskonalić się w jakiejś dyscyplinie sportu". W swojej szkole jest koordynatorem programu WF z Klasą, a także lokalnym liderem WF-u z Klasą.

Z jakimi problemami boryka się Państwa szkoła?

Nasza szkoła ma spore boisko wielofunkcyjne, salę gimnastyczną i forum w samym sercu szkoły, gdzie można organizować zajęcia dla młodszych klas lub lekcje wychowania fizycznego opartego na ćwiczeniach ogólnorozwojowych, grach i zabawach ruchowych. Jesienią i wiosną wykorzystujemy boiska, bieżnię oraz kort do tenisa. Zimą staramy się wykorzystać bazę szkolną oraz organizować wyjścia na łyżwy (są dwa lodowiska w naszej okolicy). Czy mamy problemy? Myślę, że nie ma szkoły, która nie miałaby problemów. "Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma" coś jest w tym powiedzeniu. Oczywiście cudownie pracowałoby się w szkole gdzie jest kilkusektorowa hala, Orlik lub stadion lekkoatletyczny na wyciągnięcie ręki. Na szczęście udane i profesjonalne lekcje tworzą ludzie a nie mury hali lub pełen magazyn sprzętu sportowego.

Jak wspomina Pani swój WF z dzieciństwa?

Należę do grona nauczycieli WF, którzy realizują swoje marzenia z dzieciństwa. Mam wrażenie, że swoją przygodę ze sportem rozpoczęłam jak zaczynałam raczkować. Moi rodzice oboje uprawiali zawodowo sport. Od najmłodszych lat biegałam, skakałam, jeździłam na łyżwach, rowerze, pływałam i grałam w piłkę. Najbardziej rozwinęłam skrzydła w podstawówce. Moją pasją było pływanie i tenis, a moja nauczycielka wychowania fizycznego Pani Małgosia pokazała mi piękno gier zespołowych. W szkole było przyjęte, że jeśli ktoś potrzebuje ruchu na przerwie idzie na salę gimnastyczną i pod okiem nauczycieli gra, bawi się i ćwiczy. Wtedy pojawiła się myśl - "chciałabym iść w ślady mojej Pani od WF-u". I spełniłam to marzenie. Będąc studentką odbywającą praktyki nie mogłam wybrać inaczej i pod okiem mojej Pani od WF-u dalej kształtowałam swój, już nauczycielski warsztat.

Jak zachęcić dziewczynki do ćwiczeń?

Dziewczynki w naszej szkole ćwiczą chętnie. Myślę, że receptą na ich aktywność są zróżnicowane formy prowadzenia zajęć i docenienie pracy jaką wkładają w zajęcia. W naszej szkole jest kilkoro nauczycieli wychowania fizycznego, połowa z nich to kobiety a połowa to mężczyźni. Jeśli tylko jest taka możliwość, gdy klasa jest duża i jest objęta podziałem na grupy w duecie pracujemy w damsko-męskich zespołach. Dziewczyny bardzo dobrze się czują, gdy zajęcia prowadzi aktywna i przygotowana do zajęć nauczycielka, która doskonale je rozumie.

Jak współpracować z rodzicami?

Jestem trenerką i jednocześnie wychowawczynią klasy 5. Staram się być otwarta na propozycje. Rodziców także zapraszam do wspólnego działania. Podczas zebrań mam możliwość opowiadania o sukcesach naszej klasy. Ponieważ znam Rodziców moich uczniów i wiem, że również są aktywni sportowo, możemy wspólnie oddziaływać na dzieci aby aktywność fizyczna była nieodzownym elementem ich życia codziennego.

Jaki nauczyciel, to dobry nauczyciel WF-u?

Dobry nauczyciel doskonali swój warsztat pracy, swoimi pasjami stara się zarażać uczniów, jednocześnie jest wyrozumiały i cierpliwy. Bardzo ważną rzeczą jest profesjonalne podejście do swojej pracy. Uczniowie lubią gdy nauczyciel jest aktywny podczas lekcji i przygotowany do zajęć. Największą nagrodą dla nauczyciela jest uśmiechnięty uczeń po zajęciach wychowania fizycznego.

Czym jest wychowanie fizyczne?

Wychowanie fizyczne jest wielką planetą, na której oceany, morza i kontynenty to różne dyscypliny sportu. Tak jak każdy ma swoje miejsce na Ziemi tak każdy z nas może, jeśli tylko chce, odnaleźć i doskonalić się w jakiejś dyscyplinie sportu.

Druga edycja programu WF z Klasą trwa

WF z Klasą to program adresowany do nauczycieli i nauczycielek wychowania fizycznego. Działania prowadzone są przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej, we współpracy z "Gazetą Wyborczą" i portalem Sport.pl, ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wspieramy nauczycieli w opracowaniu innowacyjnych programów zajęć sportowych i pokazujemy, że mądrze prowadzony WF może być przyjemnością dla każdego. Kładziemy szczególny nacisk na zdrowy tryb życia, fair play, aktywizację uczniów mniej sprawnych oraz równe traktowanie chłopców i dziewcząt. II edycja programu WF z Klasą rozpoczęła się we wrześniu i potrwa przez cały rok szkolny 2014/2015. Więcej informacji na stronie www.wfzklasa.pl