WF z klasą. Nauczyciele debatowali o WF

W weekend w siedzibie Agory odbyła się konferencja podsumowująca pilotażową edycję programu ?WF z klasą?, zorganizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, Sport.pl i Gazetę Wyborczą. Ponad 140 uczestników wzięło udział w warsztatach, by podzielić się doświadczeniem i dobrymi praktykami.

O akcji "WF z klasą" czytaj na Sport.pl

Na początku września ruszył pilotaż "WF z klasą". Początkowo miał on objąć 150 szkół. Zainteresowanie programem przerosło jednak oczekiwania organizatorów. Do akcji przyłączyło się 1087 szkół (452 szkoły podstawowe, 384 gimnazja, 116 szkół ponadgimnazjalnych, 43 zespoły szkół i 92 szkoły stowarzyszone z programem z różnych poziomów kształcenia).

Głównym celem akcji, którą honorowym patronatem objęła ówczesna minister edukacji Krystyna Szumilas i była minister sportu Joanna Mucha (resort sportu sfinansował akcję), jest zmiana myślenia o lekcjach WF w polskich szkołach.

Coraz mniej dzieci zażywa minimalnej dawki ruchu (60 minut dziennie), która ma zapewnić im zdrowy rozwój, mimo że w szkole odbywają się zajęcia WF. Niestety im dzieci starsze, tym rzadziej ćwiczą. Z badań przeprowadzonych przez PBS w ramach akcji "WF z klasą" wynika, że przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele, a konsekwencja jedna - rośnie nam społeczeństwo, które jest nieaktywne fizycznie.

W weekend w Warszawie nauczyciele wychowania fizycznego z całej Polski zastanawiali się, jak zmienić ten negatywny trend. Konferencja podzielona została na dwie części. W pierwszej części udział wzięła Anna Wesołowska, przedstawiciel ministerstwa edukacji narodowej, Joanna Mucha i przedstawiciel ministerstwa sportu Dariusz Buza. Ten ostatni w imieniu swojego szefa, Andrzeja Biernata obiecał, że program "WF z klasą" (jak i inne działania wpisujące się w ideę sportu powszechnego) będą kontynuowane przez ministerstwo.

Po lunchu nauczyciele wzięli udział w części warsztatowej, podczas której dzielili się doświadczeniem. Rozmawiali m.in. o wprowadzeniu nowych technologii na lekcje wychowania fizycznego, o tym, jak rozruszać innych nauczycieli, jak współpracować z rodzicami, czy wreszcie, jak sprawdzić sprawność fizyczną uczniów.

Nauczyciele, którzy przyjechali w weekend do Warszawy, często mówili o tym, że przed przystąpieniem do akcji "WF z klasą" prowadzili działania na rzecz promocji aktywnego trybu życia wśród uczniów. Program dał im szansę wymiany doświadczeń.

Najważniejszym zadaniem kolejnej edycji "WF z klasą" będzie przekazanie tych doświadczeń kolejnej grupie nauczycieli. Tej, która wciąż nie prowadzi "Wfu z klasą".

Pisz do nas

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące programu WF z klasą, masz pomysł na rozwiązanie problemów związanych z lekcją WF, chcesz zabrać głos w debacie lub chcesz przyłączyć swoją szkołę do akcji, napisz do nas na wf@agora.pl lub skontaktuj się z koordynatorkę projektu z ramienia CEO, Anną Klimczak (anna.klimczak@ceo.org.pl).

Jedyny turniej, podczas którego klaskanie jest zabronione