Wf dla każdego. Jak kształtować postawy prozdrowotne u dzieci

Nie odkryjemy Ameryki mówiąc, że ogromny wpływ na kształtowanie postaw prozdrowotnych mają oczywiście rodzice. I to od najmłodszych lat. W procesie kształtowania takich postaw ważne są zachowania zdrowotne.

Znajdź "WF dla każdego na facebook'u

Zachowania zdrowotne to działania, które bezpośrednio lub pośrednio wpływają na zdrowie człowieka. Można wyróżnić zachowania sprzyjające zdrowiu, jak i te szkodliwe dla zdrowia. Zdrowie zależy w największym stopniu od stylu życia w skład, którego wchodzą aktywność fizyczna, odżywianie i odpoczynek.

Raz na cztery lata Światowa Organizacja Zdrowia publikuje wyniki badań dotyczące nad zachowaniami zdrowotnymi młodzieży szkolnej. W Polsce badania prowadzone są od 1990 roku. Niezależnie od badań międzynarodowych zajmują się tym zagadnieniem polscy badacze, m.in. Bożena Zawadzka i prof. dr hab. Barbara Woynarowska.

Wyniki badań nie są zadowalające. Odsetek otyłych dzieci w Polsce dynamicznie rośnie, a tempo to należy do najszybszych w Unii Europejskiej.

Człowiek poprzez ewolucję został ukształtowany tak, że aktywność ruchowa jest jego podstawową potrzebą. Jednak zmiana stylu życia, będąca dziełem ostatnich kilkudziesięciu lat doprowadziła do tego, że w znacznym stopniu ograniczyliśmy aktywność fizyczną. Pokolenie dzisiejszych dzieci, jeśli nic się nie zmieni, będzie żyło pięć lat krócej niż ich rodzice.

W szkole w ramach edukacji zdrowotnej uczniowie uzyskują wiedzę w zakresie zachowań zdrowotnych, jednak to rodzice powinni być wzorem do naśladowania dla swoich dzieci. Rodzice powinni prowadzić zdrowy tryb życia. Muszą pamiętać, że zachowania ukształtowane w dzieciństwie utrwalają się na całe dorosłe życie. Szkoła tylko pomaga w wychowaniu i nie zastąpi rodziców.

Dziecko to uważny obserwator. Zachowania rodziców są dla nich punktem odniesienia do własnego działania. Każdy rodzic powinien zadać sobie pytanie, czy jest dobrym przykładem dla swojej pociechy.

Jak kształtować prawidłowe postawy

Po pierwsze dbaj o różnorodną dietę i unikaj produktów wysokokalorycznych. Do prawidłowego rozwoju codziennie powinno spożywać się potrzebną ilość kalorii, czyli energii, zawierającą około 60-ciu różnych składników odżywczych.

Każdy maluch lubi słodycze. Rodzice wykorzystują łakocie, jako środek uspokajający lub/i jako nagrodę. Postępując tak nieświadomie robią im krzywdę.

Zła dieta doprowadzi do otyłości, złego samopoczucia i chorób już w młodym wieku. Leczenie otyłości nabytej w dzieciństwie i młodości jest trudniejsze niż tej "dorosłej", ponieważ istnieje niebezpieczeństwo zaburzenia fizjologicznego procesu wzrostu i rozwoju. Jednakże to od nas rodziców, zależy, jakie produkty nasze dziecko spożywa w ciągu dnia.

Po drugie znajdź czas na wspólną aktywność fizyczną. Mogą to być wspólne spacery, gry i zabawy ruchowe, które nie tylko zapewnią prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny , ale także wzmocnią więzi rodzinne.

W tym kontekście nie zwalniaj dziecka z wychowania fizycznego. Każde dziecko ma naturalną potrzebę ruchu (I i II apogeum motoryczności). Dziecko w wieku szkolnym jest pełne energii. Niechęć do ćwiczeń rośnie dopiero wraz z wiekiem i spowodowana jest przez różne czynniki, ale na pewno nie przez brak potrzeby ruchu.

Rodzice wypisując bezpodstawnie zwolnienia z WF-u, robią krzywdę dziecku. Zajęcia wychowania fizycznego są często jedynym miejscem, gdzie dziecko spędza aktywnie czas.

W Polsce przez lata, lekarze wypisywali zwolnienia lekarskie z WF-u niezgodnie z prawem! Czy cukrzyca, otyłość, astma są przeciwwskazaniem do aktywności fizycznej? Wręcz przeciwnie!

Aktywność fizyczna ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie psychiczne oraz fizyczne. Jest też skutecznym składnikiem profilaktyki. Występowanie większości chorób cywilizacyjnych nie jest zdarzeniem losowym, ale można je łączyć bezpośrednio z brakiem aktywności fizycznej. Już w XVI wieku warszawski lekarz Wojciech Oczko pisał "Ruch zastąpi prawie każdy lek, podczas gdy żaden lek nie zastąpi ruchu".

Zwiększona aktywność fizyczna zmienia styl życia i składa się na higienę życia. W ten sposób zapobiega chorobom. Rodzicu, pamiętaj o tym, zanim wypiszesz kolejne zwolnienie.

Po trzecie zadbaj o prawidłowy odpoczynek dziecka. To kluczowy elementem zdrowego stylu życia, o czym niektórzy rodzice zapominają. Jestem zwolennikiem zajęć dodatkowych, dzięki którym dziecko wszechstronnie się rozwija, ale wszystko z umiarem. Dzieciństwo jest czasem zabawy, nie zabierajmy dzieciom jednego z najpiękniejszych okresów w życiu, okresu beztroski i fascynacji światem.

Zadbaj zatem o prawidłową organizację dnia dziecka, w którym będzie czas zarówno na obowiązki, jak i zabawę. Zwróć też uwagę na higienę snu dziecka. Idealna temperatura do spania to około 17, 18°C. Pamiętaj, aby przed pójściem spać przewietrzyć sypialnię. Dźwięk i światło pobudzają mózg. Postaraj się więc, ulokować sypialnię dziecka w najcichszym miejscu w domu. Żaluzjami lub ciemnymi zasłonami ogranicz dostęp światła.

*Piotr Nowak

nauczyciel wychowania fizycznego w SP 184 w Łodzi, trener piłki nożnej w Akademii Futbolu Tomasza Hajty, fizjoterapeuta, autor największego bloga o wychowaniu fizycznym w Polsce - wychowaniefizyczne.net

źródło: Okazje.info