WF z Klasą. Dołącz do II edycji programu!

Trwają wakacje. Dobiegła końca I edycja WF-u z Klasą. Wzięło w niej udział 1500 szkół z całej Polski. Celem akcji Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy ze Sport.pl i Gazetą Wyborczą jest wsparcie uczniów i nauczycieli, żeby WF w polskich szkołach był jeszcze lepszy!

Drogi Nauczycielu, drogi Rodzicu, drogi Uczniu! Dołącz do nas. Ruszył nabór do II edycji programu WF z Klasą. Spraw, że twojej szkole WF prowadzony będzie z klasą.

Aby dołączyć do programu, należy wypełnić formularz znajdujący się na stronie Centrum Edukacji Obywatelskiej, głównego organizatora programu.  Szczegóły znajdziesz tutaj.

Jest dobrze, ale chcemy, żeby było jeszcze lepiej

Do Polski docierają ogólnoświatowe trendy. Dzieci są coraz mniej aktywne, coraz mniej ruchliwe, coraz więcej czasu spędzają przed ekranem komputera i telewizora, co prowadzi do otyłości, skrzywienia kręgosłupa i innych chorób cywilizacyjnych.

W szkołach realizowany jest program wychowania fizycznego.  WF często jest jedynym miejscem, w którym uczeń ma fizyczną styczność ze sportem i aktywnością ruchową niezbędną dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu. Mimo to młody człowiek woli nie ćwiczyć i spędzić 45 minut na ławeczce.

Dzieci WF lubią, ale im są starsze, tym mniej chętnie ćwiczą. Problem jest większy u dziewcząt niż u chłopców, co pokazuje badanie PBS przeprowadzone dla WF-u z Klasą .

Celem programu finansowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki pod honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki, Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Zdrowia jest szeroko pojęte wychowanie fizyczne młodych ludzi, aby wrócili na sale gimnastyczne i na podwórko.

W każdej szkole, która zgłosiła się do programu, został przeprowadzona debata Szkolny Okrągły Stół, podczas której nauczyciele, uczniowie i rodzice dyskutowali o tym, co można zmienić w szkole, by WF był lepszy.

Szkolny SOS o WF z Klasą

Każda ze szkół wybrała jedno zadanie, które realizowała podczas trwania programu. Postęp prac szkoły uczniowie i nauczyciele opisują  na blogach.

Naszym zadaniem było:

Prezentowanie nauczycieli, których lekcje od dawna mają klasę i są wzorem dla kolegów i koleżanek.

Poznaj nauczycieli WF-u z Klasą

Prezentowaliśmy porady przygotowane przez ekspertów z wieloletnim doświadczeniem. Podczas debat i warsztatów, a także za pośrednictwem internetu dzieliliśmy się obserwacjami, innowacyjnymi pomysłami i dobrą radą.

Nauczyciele debatowali o WF-ie

Aktywizowaliśmy uczniów i włączaliśmy ich w proces prowadzenia lekcji. Na początku czerwca w warszawskiej hali sportowej Koło spotkali się uczniowie z wybranych szkół biorących udział w programie WF  z Klasą, aby zaprezentować świetne pomysły na lekcję wychowania fizycznego

W pierwszej edycji wzięło udział 1500 szkół z całej Polski. Udało nam się już dużo, ale jeszcze wiele do zrobienia przed nami.

Rusza II edycja programu WF z Klasą!

WF z Klasą to program adresowany do nauczycieli i nauczycielek wychowania fizycznego. Działania prowadzone są przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej, we współpracy z "Gazetą Wyborczą" i portalem Sport.pl, ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Wspieramy nauczycieli w opracowaniu innowacyjnych programów zajęć sportowych i pokazujemy, że mądrze prowadzony WF może być przyjemnością dla każdego. Kładziemy szczególny nacisk na zdrowy tryb życia, fair play, aktywizację uczniów mniej sprawnych oraz równe traktowanie chłopców i dziewcząt.

Do programu zapraszamy nauczyciela WF, dyrektora oraz co najmniej jednego nauczyciela innego przedmiotu. II edycja programu WF z Klasą rozpocznie się we wrześniu i potrwa przez cały rok szkolny 2014/2015.

Aby zarejestrować szkołę, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie  www.ceo.org.pl/wf. Zgłoszenia przyjmujemy do 12 października. Udział w programie jest bezpłatny. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Największym problemem polskiego WF-u jest?
Dbanie o higienę. Brak możliwości skorzystania z prysznica po zajęciach.
17%
851 głosów
Nierówne traktowanie dziewcząt i chłopców. Potrzeby tych pierwszych nie są brane pod uwagę przy planowaniu lekcji.
4%
184 głosów
Zajęcia na macie - macie piłkę i grajcie, czyli brak zaangażowania nauczycieli w prowadzenie zajęć
15%
757 głosów
Prowadzenie zajęć w klasach I-III. Nauczycielom nauczania początkowego brakuje wiedzy na temat metodyki zajęć.
5%
244 głosów
Ocena. Taki przedmiot nie powinien być poddany ocenie. Jeśli już uczeń ma być oceniany to za indywiudalny postęp.
16%
783 głosów
Lekceważenie przez rodziców WF-u. Niedocenianie przez nich istoty ruchu w poprawnym rozwoju ich dzieci.
10%
485 głosów
Nagminne zwalnianie bez większego powodu uczniów z zajęć.
17%
946 głosów
Wyśmiewanie osób mniej sprawnych przez innych uczniów.
16%
800 głosów