Sport bez barier w WF z Klasą

W sporcie osób niepełnosprawnych podkreśla się jego funkcję zdrowotną, leczniczą, ale także integrującą. Ważne, aby na drodze życiowej takich uczniów stanęli ludzie - miłośnicy aktywnego spędzania czasu wolnego, którzy będą motywowali do aktywności ruchowej, sportu, integracji społecznej - piszą na blogu nauczyciele z Gimnazjum nr 3 w Oławie.

Panuje mit, iż sport jest skierowany wyłącznie do osób zdrowych. Nic bardziej mylnego! Sport jest ważny dla każdego człowieka, aby mógł pracować nad swoją sprawnością, siłą fizyczną i psychiczną. Tym bardziej dzieci niepełnosprawne powinny dążyć do maksymalizacji swojej sprawności, by móc podjąć normalne życie. Część nauczycieli uczestniczących w programie WF z Klasą, w ramach zajęć wychowania fizycznego zorganizowali akcje, które miały na celu wdrożenie w sport osób z niepełnosprawnością ruchową oraz psychoruchową.

Przedstawiamy wpisy z nauczycielskich blogów, relacjonujące dwa, wspaniałe wydarzenia.

Nordic walking mimo wszystko

Nauczyciele z Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów w Oławie wyszli z inicjatywą zorganizowania marszu nordic walking dla uczniów niepełnosprawnych oraz uczniów, którym ruch sprawia przyjemność, ale jednocześnie jest to związane z dużym wysiłkiem.

Nordic walking- to forma rekreacji uprawiana przez każdego niezależnie od wieku, kondycji, kilogramów wagi. Rekreacja tego typu pozwala osiągnąć wiele korzyści zdrowotnych, jak: usprawnienie układu oddechowego i sercowo- naczyniowego, rozwój mięśni kończyn dolnych, wzmocnienie mięśni tułowia i barków.

Dnia 25 marca 2015 roku na Osiedlu Leśnym w Bystrzycy Oławskiej odbył się marsz po zdrowie z kijami na dystansie 1000 m. Uczestnikami byli uczniowie ze szkół podstawowych (SP Osiek, SP Chwalibożyce, SP Marcinkowice, SP Ścinawa Polska, SP Bystrzyca Oławska) i gimnazjów gminy Oława (Gimnazjum w Bystrzycy oławskiej i Gimnazjum nr 3 w Oławie).

Równocześnie odbywały się biegi przełajowe, w których startowali uczniowie ze szkół podstawowych Gminy Oława na różnych dystansach w zależności od kategorii wiekowej. Razem w sportowej rywalizacji brało udział 164 uczniów. W nordic walking wzięło udział 16 uczniów z różnymi dysfunkcjami psycho-fizycznymi. Na mecie dla każdego uczestnika marszu wręczany był pamiątkowy medal " Sport bez barier" za uczestnictwo w zmaganiach sportowych oraz zdrowy poczęstunek w postaci dorodnych polskich jabłek.

Wszyscy ukończyli pomyślnie marsz, który był jednocześnie okazją do odkrycia przez każdego ucznia swoich możliwości. Rywalizacja stworzyła im szansę porównania własnych osiągnięć z osiągnięciami kolegów i koleżanek.

Piękne słońce, uśmiechy i radość uczestników, medale, które w blasku słońca mieniły się różnymi barwami na piersiach uczestników sportowych zmagań, wspólna pamiątkowa fotografia- to potwierdzenie tego, że impreza udała się w 100 proc. Dopisała pogoda, organizatorzy i uczestnicy.

Radość wszystkich uczestników tej lokalnej akcji, podziękowania ze strony rodziców - obserwatorów imprezy, dowiodły o popularyzacji tego typu przedsięwzięć.

Mamy nadzieję, że te wspólne zmagania sportowe uczniów niepełnosprawnych i z różnymi dysfunkcjami psychoruchowymi oraz uczniów pokonujących trudniejsze trasy biegowe, zapiszą się na stałe w nasz kalendarz imprez organizowanych przez Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów w Oławie.

Więcej na stronie nauczycielskiego bloga: Sport to przyjemność

Lekkoatletyka? Lubię to!

Długo zastanawialiśmy się, jak w tym roku zorganizować Lokalną Akcję Sportową. Co zrobić, żeby pokazać ludziom, że sport jest ważny? Co zrobić, żeby przekonać ich, że w tym krótkim słowie każdy naprawdę może znaleźć coś dla siebie? Nie chcieliśmy powielać naszego ubiegłorocznego pomysłu z festynem i konkurencjami sportowymi. Chcieliśmy jednak zrobić coś innego, coś nowego, coś szczególnego. Coś, czego w naszej szkole jeszcze nie było. Coś, na czym skorzystają nasi uczniowie i społeczność lokalna. Okazja niejako nadarzyła się sama. Pewnego dnia okazało się bowiem, że możemy zaangażować się jako wolontariusze w organizację Mityngu Lekkoatletycznego dla Osób Niepełnosprawnych z całego Śląska. Taka "olimpiada" co roku organizowana jest w naszym mieście.

Mając świadomość tego, że nie każdy z naszych uczniów podoła trudnemu zadaniu, postanowiliśmy dać im wybór i zaproponowaliśmy udział w wolontariacie. Znaleźliśmy blisko 70 chętnych, co nas bardzo ucieszyło. Jeszcze zanim 7 maja udaliśmy się na szkolenie, uwrażliwiałyśmy dzieci na to, że idziemy tam pomóc uczniom niepełnosprawnych z naszego miasta i z całego regionu. To do nich dedykowany jest tegoroczny LAS. Do nich, a także do uczniów i nauczycieli naszej szkoły, bo dla nas udział w Mityngu również jest czymś szczególnym.

Calem tegorocznej akcji było dla nas przede wszystkim pokazanie młodzieży, że sport jest absolutnie dla każdego - niezależnie od wieku, wagi, wzrostu, talentu, umiejętności, płci, a nawet tego, czy ktoś jest w pełni zdrowy, czy niepełnosprawny. Przy okazji chcieliśmy także uwrażliwić naszych gimnazjalistów na istotę ludzkiej życzliwości i uzmysłowić, że czasem nasz malutki gest, niewymagający szczególnego wysiłku dla drugiej osoby jest skarbem na wagę złota.

Pierwszym etapem naszej pracy jako wolontariusze było szkolenie, które 7 maja odbyło się w Zespole Szkół Specjalnych w Raciborzu. Jedna z organizatorek mityngu opowiedziała nam, jak będzie wyglądała nasza praca, z jakimi trudnościami możemy się spotkać, na co należy zwracać uwagę. Po takiej prezentacji przeszliśmy do konkretnego podziału obowiązków. Przydzieliliśmy osoby do konkretnych dyscyplin, np. do skoku w dal, biegów, skoku wzwyż, sztafety. Po szkoleniu nasi gimnazjaliści mieli również okazję na chwilę spotkać się z uczniami Zespołu Szkół Specjalnych. Po powrocie raz jeszcze przypomniałyśmy, że jeżeli któreś z dzieci czuje, że nie podoła temu zadaniu, bez obaw może zrezygnować! NIKT NIE ZREZYGNOWAŁ!

W końcu nadszedł wielki dzień! A w zasadzie dwa wielkie dni - 14 i 15 maja 2015. Przed godziną 8:00 uczniowie naszej szkoły i siedmiu nauczycieli spotkało się przed nową, piękną halą Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego (dodajmy, że jest to największa hala sportowa w Polsce, jaka powstała przy szkole). Zanim uczniowie zostali podzieleni na grupy, zebrano od zapominalskich ostatnie zgody na udział w wolontariackie podpisane przez rodziców. Potem już podzieliliśmy się na grupy i każdy przeszedł na swoje stanowisko. Jako nauczyciele przyznajemy, że troszkę obawialiśmy się, jak nasi uczniowie sobie poradzą, dlatego każda z nas poszła z jedną z grup, by w razie potrzeby pomóc. Na hali każda grupa dostała opiekuna z Zespołu Szkół Specjalnych. Opiekunowie rozdali wolontariuszom koszulki - w zależności od pełnionej funkcji, koszulki miały różne kolory. Krótka instrukcja i do boju!

Początki, jak to zwykle, nie były najłatwiejsze. Gimnazjaliści jeszcze lekko spięci czekali na swoich podopiecznych i swój czas. Z tym, że początek był bardzo krótki! Już po godzinie nasi uczniowie wiedzieli, co mają robić i z wielkim zaangażowaniem wykonywali swoje obowiązki. Jedni musieli się sporo nabiegać, inni wykazywali się ogromną cierpliwością, czasem trzeba było trochę poczekać na swoją kolej, wszystko jednak przebiegało sprawnie i bez zbędnych opóźnień. Gimnazjaliści bardzo szybko zintegrowali się ze swoimi podopiecznymi, a ci z kolei polubili swoich opiekunów.

Pierwszego dnia odbywały się lekkoatletyczne eliminacje, przy których asystowali nasi wolontariusze i my. Drugiego dnia natomiast czuć było atmosferę prawdziwej olimpiady, ponieważ odbywały się finały, był przemarsz drużyn, na maszt wciągnięto flagę olimpiad specjalnych, były medale, dekoracje, zwycięstwa, porażki, czasem łzy smutku, czasem łzy radości, czyli wszystko to, co towarzyszy prawdziwemu sportowi.

Długo by opowiadać o tym wszystkim, co działo się i co zaobserwowaliśmy my - nauczyciele - podczas tych dwóch szczególnych dni. Wielu naszych uczniów zobaczyliśmy z zupełnie innej niż dotąd strony. Zobaczyliśmy troskliwych, zorganizowanych i wyrozumiałych młodych ludzi. To był wspaniały widok, który na długi pozostanie w naszej pamięci, tak jak w pamięci dzieci pozostanie na długo praca wolontariusza.

Więcej na stronie bloga 5 gimnazjum w Raciborzu .

WF z Klasą

WF z Klasą to program, który wspiera nauczycieli WF-u i daje im inspirację do prowadzenia bardziej zróżnicowanych i atrakcyjnych lekcji, które są przyjemnością dla każdego. Promuje zdrowy tryb życia, zdrowe odżywianie, aktywizację uczniów mniej sprawnych, równe traktowanie chłopców i dziewcząt oraz zaangażowanie społeczności lokalnej w sportowe życie szkoły.

Na stronie www.wfzklasa.pl znajdują się: scenariusze lekcji, poradniki eksperckie, katalog dobrych praktyk tworzony przez wuefistów. Organizowane są bezpłatne warsztaty i szkolenia w całej Polsce.

Program prowadzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z "Gazetą Wyborczą" i portalem Sport.pl, współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Program objęty jest honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej, Ministra Sportu i Turystyki i Ministra Zdrowia. Działania realizowane są przy wsparciu PGNiG. Więcej o WF z Klasą przeczytasz na stronie www.wfzklasa.pl .