Sport rzeźbi ciało i charakter. Innowacyjne pomysły nauczycieli WF-u

Tegoroczne hasło akcji WF z Klasą brzmi "Sport rzeźbi charakter". Nauczyciele uczestniczący w programie zapragnęli zatem pokazać swoim uczniom, że mistrz drzemie w każdym z nas. Jak wyglądały ich lekcje wychowania fizycznego? Zobacz i zainspiruj się!

Sport najczęściej rozumiany jako czynność, która pozwala na poprawienie sprawności fizycznej, może być też sposobem na spędzanie czasu wolnego, ale także pomysłem na własne życie. Ma wiele zalet, a największa to kształtowanie charakteru - piszą nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Gdyni na szkolnym blogu - Sportowa "szkoła życia" uczy odwagi, uczciwości, odpowiedzialności, systematyczności, dążenia do postawionego celu. Realizując zadanie chcieliśmy pokazać dzieciom, że aktywność fizyczna, to nie tylko droga do olimpijskich medali, ale to też obszar kształtowania kompetencji niezbędnych w dorosłym życiu.

Sport wzmacnia ciało i ducha! Spotkania z psychologiem

Rozpoczęliśmy od spotkań z panią psycholog Justyną Jędrzejewską, która rozmawiała z dziećmi o korzyściach płynących z uprawiania sportu, o tym, że trudno oczekiwać efektów bez zaangażowania oraz ciężkiej pracy. Ogromną zaletą sportu, która znacząco wpływa na kształtowanie charakteru jest umiejętność współpracy w zespole. Taka umiejętność pozwala unikać konfliktów na boisku i w codziennym życiu. Spotkania cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, przyjazna atmosfera powodowała, że dzieci chętnie wypowiadały się na temat swoich zainteresowań sportowych, planach na przyszłość, o tym co daje im uprawianie sportu.

A utalentowanych dzieci w naszej szkole nie brakuje. Poprosiliśmy, aby podzielili się swoimi sportowymi zainteresowaniami z innymi.

Dzieci uczą!

Pod hasłem "Podziel się z innymi swoją pasją" organizujemy spotkania, na których dzieci chętnie prezentują swoje uzdolnienia sportowe i artystyczne rówieśnikom. Malwina Domańska , uczennica klasy VIb od kilku lat z wielkim powodzeniem uprawia taniec towarzyski. Swoimi umiejętnościami tanecznymi podzieliła się z koleżankami. Zainteresowanie było tak wielkie, że dziewczynki poprosiły, by takie zajęcia odbywały się raz w tygodniu. Malwina uczy koleżanki podstawowych kroków wybranych tańców, swoją postawą i zaangażowaniem skutecznie motywuje je do działania.

Podobne działania wdrożyli nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 38 38 im. Jana III Sobieskiego w Bytomiu :

Mistrz (niekoniecznie sportowy) jest w każdym z nas trzeba tylko odkryć swoje zainteresowanie, predyspozycje i je rozwijać". To naszą rolą jest pokazanie młodemu człowiekowi, że warto uwierzyć we własne możliwości i siły, że nie należy bać się podejmowania nowych działań i że porażki to nowe doświadczenie, zadanie do odrobienia, albo "power" do dalszego działania. W tym kierunku rozpoczęliśmy działania. Chcemy pokazać, że poprzez sport możemy łatwiej poradzić sobie ze stresem, że aktywność fizyczna poprawia nam humor, pomaga radzić sobie z porażkami, uczy cierpliwości, wytrwałości, koncentracji, planowania, pracy w zespole.

Realizację tych działa rozpoczęliśmy od stworzenia uczniom możliwości podzielenia się swoimi pasjami. Wśród naszych uczniów jest spore grono utalentowanych uczniów. Na początek chętni włączyli się w realizację zajęć poprzez poprowadzenie rozgrzewki z wykorzystaniem ćwiczeń przygotowanych przez siebie i pasujących do realizowanej tematyki. W klasie VI, podczas lekcji gimnastyki Ignacy, który pasjonuje się piłką nożną poprowadził rozgrzewkę z ćwiczeniami doskonalącymi równowagę. Było sporo radości i zachwytu, gdy udało się wykonać pokazane przez kolegę, nie do końca łatwe ćwiczenia.

W klasie V a, Bartek interesuje się łucznictwem. Podczas rozgrzewki o dużej intensywności pokazał, że każda dyscyplina sportu wymaga dobrej formy.

Z kolei dziewczęta z kl. IV b: Paulina, Oliwia i Weronika pokazały swoim rówieśnikom, że taniec też poprawia naszą formę, uczy cierpliwości i współpracy oraz relaksuje. Dziewczęta uczyły w swojej klasie podstawowych kroków tańca belgijskiego.

Żeglarstwo - sportowa pasja

W Opolu w ramach zadania "Sport receptą na sukces" odbyły się spotkania i pokazy różnych dyscyplin sportowych. Swoją pasją mógł podzielić się każdy: nauczyciele, uczniowie, pracownicy szkoły, a także uczniowie. Tak wspominają te działania nauczyciele ze Szkoły Przysposabiającej Do Pracy na szkolnym blogu :

Po raz kolejny uczniowie i nauczyciele spotkali się razem, aby poznać nowy sposób na aktywne spędzanie czasu wolnego i być może znaleźć receptę na sukces. Tym razem ja byłam osobą, która przedstawiała swoją pasję - żeglarstwo. Jest to dyscyplina sportu i zarazem forma rekreacji, którą trudno byłoby realizować w warunkach szkolnych, ale można spróbować stworzyć namiastkę żeglarstwa nawet na sali gimnastycznej. I tego zadania ja się podjęłam. Pod sufitem sali gimnastycznej zawisły dwa oryginalne, choć trochę sfatygowane żagle, pojawiły się tez wiosła i modele żaglowców. Dzięki TIK możliwe było zaprezentowanie żeglarstwa w formie pokazu multimedialnego. Ale nie byłabym żeglarzem, gdybym nie przekazała namiastki żeglarstwa w praktyce. Uczniowie mogli sprawdzić jak wciąga się żagiel na maszt. W naszej niewielkiej sali gimnastycznej udało się tak zamocować jeden z żagli, aby można go było częściowo podnosić i opuszczać. Kolejnym zadaniem było zaknagowanie żagla, czyli zamocowanie go z wykorzystaniem węzłów żeglarskich oraz buchtowanie liny. Przez kolejne dni chętni uczniowie uczyli się na lekcjach wf i zajęciach sportowych różnych węzłów żeglarskich, które przydają się nie tylko na jachcie. Żeby wczuć się w klimat żeglarstwa i żeglowania nie mogło też zabraknąć żeglarskich piosenek, czyli szant i oczywiście tańców żeglarzy. Teraz czekamy na kolejną pasję .

WF z Klasą

WF z Klasą to program, który wspiera nauczycieli WF-u i daje im inspirację do prowadzenia bardziej zróżnicowanych i atrakcyjnych lekcji, które są przyjemnością dla każdego. Promuje zdrowy tryb życia, zdrowe odżywianie, aktywizację uczniów mniej sprawnych, równe traktowanie chłopców i dziewcząt oraz zaangażowanie społeczności lokalnej w sportowe życie szkoły. Na stronie www.wfzklasa.pl znajdują się: scenariusze lekcji, poradniki eksperckie, katalog dobrych praktyk tworzony przez wuefistów. Organizowane są bezpłatne warsztaty i szkolenia w całej Polsce. Program prowadzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z "Gazetą Wyborczą" i portalem Sport.pl, współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Program objęty jest honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej, Ministra Sportu i Turystyki i Ministra Zdrowia. Działania realizowane są przy wsparciu PGNiG. Więcej o WF z Klasą przeczytasz na stronie www.wfzklasa.pl .